ÜRÜNÜ PAYLAŞ:

Solfej 1-Cd'siz (9789756216378)

Tedarikçi : Sun Yayınevi
İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺29,63
İndirimli : ₺23,70
Toplam Stok Adedi : 5
* ₺2,63 'den başlayan taksitlerle
Benzer Ürünler
 • “Türk müziği ses dizgesi”ni, kaynağından başlamak üzere, günümüzdeki yapısına doğru ele alan bu çalışma, daha da ötesine geçerek, tartışmalı sorunlarına çözümler önermektedir.

  Türk müziği ses dizgesi, onun temel yapısını saptayan Farabi’den (ö. 950), özellikle de Safiyüddin Abdulmu'min Urmevi’nin gösterdiği dizge üzerinde Maraga’lı Abdülkadir’in yaptığı düzeltmeden sonra 20.yy’a değin, taşıdığı aksaklıklar-eksiklerle birlikte hemen hemen hiç değişim geçirmemiştir. Rauf Yekta Bey ve H. Sadeddin Arel ile arkadaşlarınca Pisagorascı anlayışla, temelde beşliler sarmalından yola çıkılarak yeni bir dizge oluşturma yoluna gidilmiş ancak yenilik olarak sunulan dizge, eskisinin sorunlarını olduğu gibi taşıdığı için itirazların, tartışmaların önü alınamamıştır.

  Dizgesel yöntemle sonuca ulaşılamayacağının anlaşılması üzerine, ya 53 komadan oluştuğu varsayılan sekizlinin komalarını, dizgesel yöntemle bulunamayan sesler için numaralandırarak, ya “halk müziği”nin sazda kullandığı perde yapısını “divan müziği” için de genelleştirmeyi önererek, ya da seslerin yerlerini (perdeleri) elektronik aygıtlarla belirleme yoluna giderek sorunların üstesinden gelinmeye çalışılmıştır.

  Bu çalışmada başvurulan yöntem ise, müziğin kuramsal çalışmalarının başından beri bilinen, basit kesirlerlerde anlatımını bulan doğal sesleri, yedi-sesli (heptatonik) dizinin herbir perdesi üzerinden bulunabilecek biçimde dizimlemek, kullanım değeri olmayan sesleri ayıklamak olmuş, böylece tartışması süregelen “değişken” –buna “oynak” dendiği de olmuştur– perdelerin, adı var kendi belirsiz bir “mücenneb”in yerlerinin de belirlenebildiği bir dizge oluşturulmuştur.
  ₺28,50
  ₺30,00
 • Klasik Türk Müziği'nin perdesiz ve mızraplı enstrümanı olan udu öğrenmek isteyenler için hazırladığım bu çalışma; hiç müzik bilgisi olmayan, her yaştan herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir şekilde hazırlanmış eğitim kitabıdır. Metodumuz 2 cilt kitap şeklinde; birincisi yeni başlayanlar için, ikincisi ileri seviye icracılar için tasarlanmıştır. 
  Bu ilk kitap; uda yeni başlayan, müzik bilgisi olmayanlar için temel müzik bilgisi ve udun tanıtımıyla, ud icrası başlangıcından, basit makamlar, 2 zamanlıdan başlayarak 10 zamanlı usûllerin vuruluşlarını yazdığım uygulamalı etütler ve çeşitli eserlerle öğretmeyi hedeflemektedir. Metodun etüdlerinde ud ve usûl notaları alt alta gelecek şekilde yazılmıştır. Böylece Türk Müziği usûllerini de uygulamalı, anlaşılabilir bir şekilde öğretilmesi amaçlanmaktadır.
  ₺57,77
  ₺74,07
 • Bu kitap piyano çalmaya yeni başlayan öğrencilerimizin eğitim süreçlerinde faydalanabilecekleri, farklı dönemlere ait eser örnekleri ve teknik zorluk içeren yerlerle başa çıkılmasını sağlamak adına sunulmuş yöntemlerden oluşmaktadır. İki ana bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde, yeni başlayan öğrenciler için uzun yılların deneyimiyle harmanlanmış, denenmiş ve işe yararlılığı kanıtlanmış özgün alıştırmalar, ikinci bölümünde ise Beyer, Czerny, Bach, Schumann, Tchaikovsky, Kabalevsky ve Bartók’tan seçme eserler bulunmaktadır. Bu metodun piyano öğrencilerine ve öğretmenlik yaşamına yeni başlayan genç piyano eğitimcilerine de yararlı olması, yol göstermesi hedeflenmiştir. Kitapta yer alan eserlerin yazar tarafından seslendirilmiş videolarına Ayça Aytuğ youtube kanalından erişebilirsiniz.

  Piyano eğitimine doğru yöntemlerle başlamak çok önemlidir, çünkü ileri düzeyde karşılaşılabilecek teknik, stilistik ve polifonik problemlerin rahat çözümü için temellerin sağlam atılması gerekir. Ülkemizde genellikle kulaktan dolma bilgilerle ders verildiği gerçeği inkâr edilemez. Bu nedenle Ayça Aytuğ’un öneriler ve yöntemleri de içeren Seçme Eserler ve Çalışma Yöntemleriyle PİYANO EĞİTİMİ-I isimli kitabının yararlı bir hizmet olacağından eminim.

  - Prof. Hülya Tarcan -

  Mimar Sinan GSÜ. İstanbul Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı Öğr. Üyesi

  ₺18,75 KDV Dahil
  ₺25,00 KDV Dahil
 • Fattah Nazarov’un Piyano Konc¸ertosu en popu¨ler eserlerinden birisidir. Besteci, bu eseri kızı Gu¨lnara Nazarova ic¸in yazmıs¸ ve sahnede ilk icralarını da O¨zbekistan başta olmak üzere, yurt dıs¸ında farklı u¨lkelerde yine kızı seslendirmis¸tir. Piyano konc¸ertosunun ilk icrası kızıyla birlikte, iki piyano du¨zenlemesiyle, 1964 yılında Tas¸kent’te “Tas¸kent Baharı” C¸agˆdas¸ Mu¨zik Festivali’nde O¨zbekistan Besteciler Birligˆi salonunda gerc¸ekles¸mis¸tir. Baba ve kızı eserleri Dmitriy S¸ostakovic¸, Aram Hac¸aturyan ve digˆer 20. yu¨zyıl mu¨zik sanatçılarının da hazır bulundugˆu festival gecesinde seslendirmis¸lerdir. Konc¸erto derin izlenimler bırakmıs¸, mu¨zik camiası tarafından c¸ok bu¨yu¨k takdir go¨rmu¨s¸ ve bu nedenle Moskova dinleyicilerine de dinletilmesi yo¨nu¨nde karar alınmıs¸tır.

  Nazarov’un piyano konçertosu, son derece piyanistik ve aynı zamanda piyanonun özelliklerini çok derinden kavramak amacını güderek yazılmıştır. Bu konçerto, kompozisyonun kompakt özelliği, titiz bir klasik formunun bulunması ve bölümler arasında açık bir sınırlama olmasıyla ayırt edilmektedir. Besteci, konçerto bölümleri arasında net bir çeşitlendirme prensibini, yazım, ölçü, tempo gibi müzik ögelerini değiştirerek vurgulamıştır. Bu da icracıya, nota metnini hızlı bir şekilde öğrenme, bilme ve dramaturjisini idrak etme olanağı vermektedir. Konçerto, parlak melodik karakteri ve müzik dilinin zor olmaması nedeniyle geniş yelpazedeki dinleyiciler için anlaşılır olması ile kendini göstermektedir. Aynı zamanda parlak bir Özbek milli renkliliğine sahiptir ve bu da entonasyon, mod, ritmik ve yazım şekilleriyle vurgulanmaktadır. Orkestra, konçertoda bir eşlikçi olarak ve solistle yarış yapan katılımcı olarak önemli bir rol oynamaktadır. Orkestranın fonksiyonları çeşitlidir ve ifade gücüne sahiptir.

  ₺18,75 KDV Dahil
  ₺25,00 KDV Dahil
 • ‘’Mecnunum Leylâmı Gördüm’’ adlı eserin Âşık Veysel ve İbrahim tarafından 1936 yılında plağa okunmasının ardından, güftesinin ve bestesinin kime ait olduğu sürekli sorgulandı. Âşık Veysel eserin kendine ait olmadığını o günlerde hemen açıkladı. Âşık Ali İzzet Özkan ise eserin kendisine ait olduğunu iddia etti.

  Kamuoyunda seksen yıldan fazla süren bu tartışma, sonunda mahkeme salonlarına taşındı. Süleyman Şenel çok titiz bir çalışmayla konunun bütün detaylarını gözler önüne seriyor.

  Konunun ilgilileri,uzmanları ve hukukçular için olduğu kadar kamuoyu için de bilgilendirici olacağını düşündüğümüz bu kaynak eserin telif davaları için de aydınlatıcı olacağına inanıyoruz

  ₺21,00 KDV Dahil
  ₺28,00 KDV Dahil
< style >. async - hide { opacity : 0 ! important } < /style>